Indhold

Forsiden
Forumet
O-snak
Software
Træningsdagbog

Om Orientering.dk
Kontakt os
O-snakmenu

Velkommen til O-snak !

På denne side skrives der om alt muligt, altså ikke kun orientering.
Er dit indlæg af mere saglig karakter opfordres du til at skrive dit indlæg på Forumet.

Skriv et indlæg

Søg i O-snak:



Mener du, at der er et indlæg som burde fjernes? Send en mail til
- skriv hvilket indlæg det drejer sig om (dato og tid for indlægget) samt en grund til hvorfor du mener at indlægget skal fjernes.




Orienteering, map, compass, running, outdoor, fitness, cross-country skiing, mountainbike, mtb, orientering, kort, kompas, løb
O-snakken
 

 Skriv et indlæg


 Felter mærket med * skal angives.

Emne: * 
Besked: * 

  vis indlæg formatteret   |  (brug [] i stedet for <> til at formattere med HTML)

Du svarer på:
Jeg har gennem nogle år fået en mistanke, som jeg håber er ubegrundet.
Men min mistanke er, at der en gang imellem er en banelægger, der har en fejlopfattelse om, at blå baner skal være mellemsvære.
Blå ældrebaner skal laves efter samme retningslinjer som sorte, SVÆRE baner.
Blot skal undgås voldsomt stejlt terræn eller brede grøfter uden passage.
I Danmark vil det være være sjældent, at man behøver at spekulere i blå banelægning.
Jeg hverken vil eller kan dokumentere min mistanke.
Det er i det hele taget jo ikke god tone at give negativ kritik, men jeg håber, at banelægningen har den højeste prioritet, når man arrangerer oløb. Er vi dygtige nok til at uddanne banelæggere?


Dit navn/alias: * 
Din e-mailadresse:  

Bemærk venligst, at alle indlæg logges, hvilket vil sige at webmaster ved hvem du er, selvom du vælger at optræde anonymt.

For at beskytte mod misbrug af denne side til f.eks SPAM er det nødvendigt at indtaste følgende kodeord præcist nedenfor: huqitisotn

Brug o-snakken med omtanke! Du opfordres selvfølgelig til at stå ved din mening ved at bruge dit rigtige navn når du skriver indlæg, men det er også tilladt at ytre sig uden at andre ved hvem man er. Her gælder de nomale regler for pli, for eksempel ingen ubegrundede personangreb. Indlæg skrevet i reklameøjemed toleres heller ikke. Læs i øvrigt vore Policy.