Indhold

Forsiden
Forumet
O-snak
Software
Træningsdagbog

Om Orientering.dk
Kontakt os
O-snakmenu

Velkommen til O-snak !

På denne side skrives der om alt muligt, altså ikke kun orientering.
Er dit indlæg af mere saglig karakter opfordres du til at skrive dit indlæg på Forumet.

Skriv et indlæg

Søg i O-snak:



Mener du, at der er et indlæg som burde fjernes? Send en mail til
- skriv hvilket indlæg det drejer sig om (dato og tid for indlægget) samt en grund til hvorfor du mener at indlægget skal fjernes.




Orienteering, map, compass, running, outdoor, fitness, cross-country skiing, mountainbike, mtb, orientering, kort, kompas, løb
O-snakken
 
 ! 
 De seneste 5 indlæg, i omvendt kronologisk rækkefølge:

 Filtreret til 'DM Knock-Out - tvunget rutevalg' (5 indlæg)
Emne: Re: DM Knock-Out - tvunget rutevalg
Navn: SprintinteresseretTid: 30.06.2026 11:14
Tak for uddybende og fyldestgørende svar, Tue. Er værdsat.
Emne: Re: DM Knock-Out - tvunget rutevalg
Navn: Tid: 29.06.2026 22:32
Den tvungne passage var markeret på kortet i passagen med stiplet linje, ligesom at den tvungne passage var i postbeskrivelsen, så alt efter reglerne. Pga. den korte afstand mellem posterne, var den stiplede linje dog ikke specielt tydelig.

Grunden til at der på TV-sendingen blev råbt at de skulle følge den tvungne passage igennem bygningen, var (så vidt jeg forstod) at de i B-finalen for herrer, som løb samme bane og dermed fungerede som forløb, have løbet rundt om bygningen fordi de ikke forstod ud fra kortet, at det var en tvungen passage. Så det var for at undgå forvirring og sikre en god TV-sending.
Emne: Re: DM Knock-Out - tvunget rutevalg
Navn: SprintinteresseretTid: 29.06.2026 19:13
Hej Tue, tak for svar. Hvor ville jeg gerne se kortet fra 1. del, dvs. den del, hvor A-finalen går gennem biblioteket. Men kan jeg forstå dit skriv således, at der fx var en stiplet lilla linje gennem biblioteket, sådan som man normalt bruger til tvunget vejvalg?

Jeg har hørt på TV-udsendelsen, at der blev råbt til løberne, at de måtte løbe gennem biblioteket, samt læst i andet svar, at det sikkert blev oplyst lige inden start. Men det burde selvfølgelig fremgå af kortet, at man måtte løbe gennem biblioteket.
Emne: Re: DM Knock-Out - tvunget rutevalg
Navn: Tid: 29.06.2026 10:23
Hej Ernst m.fl.

Kortet på 1. del af finalebanen var anderledes end på 2. del på løbskortene (ikke trackingen).

Kortet på 1. del havde således en passage igennem biblioteket markeret på kortet (post 4-5), mens den var fjernet på 2. del (post 12-14).
Emne: DM Knock-Out - tvunget rutevalg
Navn: Tid: 29.06.2026 05:33
I finalen havde stykket mellem post 4 og 5 - ind gennem biblioteket - tvunget rutevalg.

Man må jo normalt ikke løbe gennem bygninger, og jeg gætter på, at arrangørerne enten skulle have 1) tegnet det område som "løbbart i to niveauer" hvilket er lidt forvirrende, når det er et bibliotek man løber ind - eller 2) valgt at lave tvunget vejvalg. De har valgt det sidste og det kan jeg egentlig godt forstå.

Man kan se kortet og banen her:
https://live.tractrac.com/viewer/index.html?target=https://o-track.dk/api/v1/courses/105248/params_file.json

Man kan gense sprinten her. Spol frem til 16:53 min. for at se løbet gennem biblioteket.
https://www.dr.dk/drtv/se/dm_ugen_-orienteringsloeb-tumbling-og-funktionel-fitness_604792

Man kan også gå lidt rundt i området med Google Street View:
https://maps.app.goo.gl/tmyDZon6hCkS9vjQ9

Jeg kunne læse, at arrangørerne havde lagt stor vægt på at gøre banen tv-egnet, og det er nok en del af grunden til det usædvanlige stræk mellem 4 og 5. Det har garanteret været ret kompliceret at finde den rette afvejning mellem svær orientering, publikumsvenlig rute og mulighed for tv-billeder.

TV-mæssigt fungerede finalen jo rigtigt godt, så jeg synes kun man kan rose korttegneren, banelægger, stævneleder og alle de frivillige.

Og for en ordens skyld: Jeg er ikke en del af arrangørgruppen, men har bare kigget med på tv.

 Skriv et indlæg

 Vis alle (uden filter)