Indhold

Forsiden
Forumet
O-snak
Software
Træningsdagbog

Om Orientering.dk
Kontakt os
O-snakmenu

Velkommen til O-snak !

På denne side skrives der om alt muligt, altså ikke kun orientering.
Er dit indlæg af mere saglig karakter opfordres du til at skrive dit indlæg på Forumet.

Skriv et indlæg

Søg i O-snak:



Mener du, at der er et indlæg som burde fjernes? Send en mail til
- skriv hvilket indlæg det drejer sig om (dato og tid for indlægget) samt en grund til hvorfor du mener at indlægget skal fjernes.




Orienteering, map, compass, running, outdoor, fitness, cross-country skiing, mountainbike, mtb, orientering, kort, kompas, løb
O-snakken
 
 < ! >
 Indlæg 181 til 200, i omvendt kronologisk rækkefølge:
Emne: Re: O-Track nede ??Se alle indlæg for dette emne
Navn: Tid: 10.11.2023 13:04
Så kører O-track igen. Serveren var nede og skulle genstartes. Vi beklager besværet.
Emne: Re: O-Track nede ??Se alle indlæg for dette emne
Navn: Tid: 10.11.2023 13:01
Vi kigger på det og vender forhåbentlig snart tilbage.
Emne: Re: O-Track nede ??Se alle indlæg for dette emne
Navn: KontrollantTid: 10.11.2023 10:31
Virker heller ikke set fra min computer.
Emne: O-Track nede ??Se alle indlæg for dette emne
Navn: Venter på at uploade spor fra NightChampTid: 10.11.2023 08:44
Er O-Track nede - eller er det bare set fra min computer?
Emne: Re: SpændendeSe alle indlæg for dette emne
Navn: pengemandTid: 06.11.2023 12:37
Mon ikke et godt bud på et svar kan ligge her:
https://borsen.dk/nyheder/virksomheder/seks-danskere-saelger-komet-fra-birkerod-for-langt-over-1-mia-kr
Emne: Re: SpændendeSe alle indlæg for dette emne
Navn: NysgerrigTid: 06.11.2023 12:04
Helt ærligt Jante, hvis en hvilken som helst klub landede 5 millioner eksterne kroner til et hvilket som helst formål, ville jeg da forvente at DOF skrev om det, selv hvis alle pengene blev brugt internt. At Farum OK rent faktisk vil bruge nogle af dem på andre klubbers løbere gør det så endnu mere interessant.
Nogen der ved hvor pengene kommer fra? Er det Lars V.'s eget firma, eller nogen andre?
Emne: Re: SpændendeSe alle indlæg for dette emne
Navn: AntijanteTid: 05.11.2023 20:21
Du er en luskepels og en socialdemokrat, jante.
Misundelse er en grim størrelse.
Emne: Re: SpændendeSe alle indlæg for dette emne
Navn: JanteTid: 05.11.2023 19:33
CMS udtrykker da en fuldt rimelig bekymring, det har intet med janteloven at gøre. Initiativet er fint, og flot at LVJ har både vilje og mulighederne for at støtte, men at initiativet på forbundets hjemmeside og samtidig kræve repræsentation af Farum Ok. Ah, det er sgu en ommer (af DOF)
Emne: Re: SpændendeSe alle indlæg for dette emne
Navn: AntijanteTid: 04.11.2023 20:27
Jo jo. At Janteloven findes er ikke uden grund. Fremragende initiativ. Gid talenterne må værdsætte det. Og … det kunne vel også tænkes det var af kærlighed til sporten at projektet søsættes….
Emne: Re: SpændendeSe alle indlæg for dette emne
Navn: cmsTid: 04.11.2023 12:01
Mon ikke penge i størrelseorden forudsætter, at initiativtagere i en eller anden grad har en personlig tilknytning til sponsorerne!?

Ordningen er givetvis god til at hæve det sportslige niveau, men om det gavner på anden vis tvivler jeg meget på.

Det vil næppe øge rekrutteringen og måske endda have den modsatte effekt, da den risikerere at dræne andre klubber for unge talenter, som ellers kunne have været en inspirationskilde for nye ungdomsmedlemmer.

Emne: SpændendeSe alle indlæg for dette emne
Navn: SpændendeTid: 03.11.2023 20:07
Det er da helt vildt at have sikret så mange penge allerede. Interessant


https://do-f.dk/nyhed/8931-nyt-projekt-vil-stotte-elitelobere-og-talenter-i-dansk-orientering-med-fem-millioner
Emne: Re: Historien gentager sig.Se alle indlæg for dette emne
Navn: MTTid: 02.11.2023 15:34
Ja, man må håbe at nogen har lært noget af de sidste 20 år. Egentlig er det svært at være overrasket.
Emne: Historien gentager sig.Se alle indlæg for dette emne
Navn: HistoriebogenTid: 02.11.2023 13:15
Som nogle vil huske var det også tilfældet i 2008 og 2009 som følge faldende resultater. Efter en slankekur og et talentudviklingsprojekt kom der gang i medaljerne igen. Mon (ikke) det går.
https://do-f.dk/nyhed/8922-ny-retning-for-elitearbejdet-i-dof-2024-2027
Emne: Re: Stævne IT ERFA-møde i SilkeborgSe alle indlæg for dette emne
Navn: Tid: 21.10.2023 19:47
Hej Jens, et spændende tiltag. Jeg vil deltage her fra Nordsjælland (FIF Hillerød) og tager vores radioudstyr med så folk kan se-pille-rode-rage. Jeg kører over om morgenen hjem efter mødet og kan godt have et par stykker med i bilen. Kører fra Holte.

Chris Bagge
FIF Hillerød.
Emne: Re: SkovlukningerSe alle indlæg for dette emne
Navn: Bjarke STid: 17.10.2023 08:31
Her: https://do-f.dk/for-medlemmer/staevnekalender
Emne: SkovlukningerSe alle indlæg for dette emne
Navn: PeterkTid: 16.10.2023 21:01
Hvor kan man se aktuelle skovlukninger?
Emne: Så er der åbent for tilmelding til Vinter-Cup :-)Se alle indlæg for dette emne
Navn: Tid: 15.10.2023 13:16
Så er der åbent for tilmelding til Vinter-Cup :-)
Emne: Re: Fem nye sportsgrene til Ol..Se alle indlæg for dette emne
Navn: Skov-O-fanTid: 13.10.2023 21:58
Eller tværtimod at de er alt for dyre og tidkrævende at bygge hvis man ikke har et stående i forvejen?
Emne: Fem nye sportsgrene til Ol..Se alle indlæg for dette emne
Navn: Tid: 13.10.2023 16:10
Fem nye sportsgrene er tæt på at komme på Ol-programmet i 2028.
O-løb er ikke i blandt disse, og kommer det vel næppe.
Tænker, at Dart, Beer pong, Poker og Snooker kommer foran i køen :-)?
Cricket, Lacrosse, Soft- og baseball, Flag football og Squash er foreslået til OL-2028
Tillykke med nomineringen.
Problemet er måske, at det ikke er dyrt nok at bygge et anlæg til orienteringsløb, de findes jo i forvejen..
Emne: Så er der bare én måned til årets NightChamp-serie begynderSe alle indlæg for dette emne
Navn: HDTid: 09.10.2023 18:00
Til dig der elsker natløb - og til dig, der kunne tænke dig at prøve at løbe i mørket

Igen i år har du nu mulighed for at komme ud at løbe i mørket i det midtjyske område, i år i omegnen af Aarhus. 4 torsdagsaftener i november ’23 og 3 i februar ’24 afvikles - sædvanen tro - natløbsserien NightChamp, på et tidspunkt af året, hvor der er langt mellem konkurrenceløbene.
Og da starten er allerede mellem klokken 18.15 og 19.15, kan man i de fleste tilfælde være hjemme igen i varmen efter løbet, inden det bliver alt for sent!

Du vil i november kunne komme ud at løbe i så forskellige terræner som Marselisborg Nordskov, Risskov, True Skov samt Anebjerg Skov ved Skanderborg (heraf ca halvdelen jomfrueligt terræn), og i februar fortsættes med et par løb i Lisbjerg Skov (der har været lukket som stilleskov siden 2011) og Vestereng/Brendstrup (hvoraf Brendstrup er jomfruelig), inden det hele rundes af med finalen det sydlige Marselisborg.
Ved prologen i Marselisborg er der mulighed for omklædning og bad inden døre i Silistria; og dette suppleres i år med mulighed for at bestille og spise aftensmad i klubhuset efter løbet.
Også efter sidste etape er der mulighed for omklædning og bad i Silistria - og her kan man endvidere kunne tilmelde sig kaffebordet i klubhuset. Her vil der endvidere være præmieoverrækkelse.

Du vil virkelig kunne give den gas i skoven og give dine konkurrenter baghjul, hvis du er til skarp konkurrence, eller du kan tage det mere afslappet, eventuelt i samløb med andre eller med skygge, hvis du ikke er så sikker i mørket. Natløb giver dig god orienteringserfaring, som du også kan bruge i dagslys, og du kan ved NightChamp vælge mellem 8 baner af forskellig længde og sværhedsgrad. Så der er helt sikkert noget til dig, og noget der passer til dit niveau.

Ved deltagelse i årets NightChamp-serie er du også med i konkurrencen om de mange præmier!
Hvis du vinder din klasse, venter der dig en fin præmie, der er sponseret af Løberen i Aarhus i samarbejde med Fusion. Denne præmie overrækkes ved kaffebordet i Silistria efter sidste etape.
Endvidere deltager du i lodtrækningen af 2 gavekort á 1500 kr. Du får således et lod i ”hatten” for hver etape, hvor du starter.

Og så er det ellers bare at komme ind på O-service og få tilmeldt dig, så du kan være en del af årets NightChamp!

Se mere på vores midlertidige hjemmeside her: https://nightchamp.net/
Indbydelsen finder du her: https://nightchamp.net/Filer/NC2324/Indbydelse.pdf
 Næste 20 indlæg · Forrige 20 indlæg

 Skriv et indlæg